Местността, в която е разположен нашият комплекс, е със силно изразен религиозен, културен и исторически облик. Ярък пример е "римският мост", построен преди няколко столетия от чорбаджи Стоян Габровалията, който е и една от забележителностите за посетителите на къмпинг "Къпиновски Манастир", която те могат да посетят посредством приятен горски път.
Многовековната история на нашите земи съхранява сведения за редица мостове, срутени и разрушавани през годините. За съжаление, броят на оцелелите до днес, запазвайки своя оригинален вид, е твърде малък. Те остават безмълвни свидетели на възходи и падения, на благородни пориви и низки страсти. За тях сякаш времето е спряло, сляло се в едно с водата, отмиваща и радост, и печал.
В местността "Горния боаз", намираща се на 1км под стената на яз. "Йовковци" и на около 3 км южно от къмпинг Къпиновски, се издигат руините на "стария" или "римския" мост, както го наричат местните жители. "Старият мост" на р. Веселина е тясно свързан с историята на Еленския край. Той е построен със средства на еленския чорбаджия Стоян Грабровалията.
Върху скалата в близост до моста е изсечен надпис в осем реда на старобългарски, които гласи:
"1780
Да се знае как
стана мокаят
Стоян Габровалията
направи
пътя и моста
Минавайте и поменувайте,
а не кълнете."
В народните традиции мостът се явява връзка между света на живите и света на мъртвите. Асоциира се с идеята за безпрепятственото му преминаване и попадането на душата в Рая. Единствено праведниците преодоляват това препятствие, като то не е по силите на грешниците, които, падайки от моста, горят в пламаците на Ада. Ето защо, воден освен от чисто функционални подбуди, чорбаджията-дарител дава средствата за построяването на моста, считайки че по този начин ще изкупи греховете си. За да подсили значимостта на сътвореното и за да увековечи съграденото, текстът завършва повелително "Минувайте и поменувайте, а не кълнете". Символиката зад чисто човешките и християнски подбуди за построяването на моста се допълва от изображението на латински кръст, изсечен в скалата близо до надписа.